facebook.

לוח אירועים

Sorry the Calendar feed is currently unavailable. View full calendar directly.
 

בלוג ועדכונים

מצטייני שחק שלנו

על ידי הלל ישראל | יונ 16, 2015

בגאווה גדולה אנו מברכים את אדוה מיר, דנה גולדשטיין, ליאל מגנזי וסלמווית טדסה על זכייתם בתואר "מצטיינים ארציים" ואת גלי ניב, רייצ'ל ג'ראט ותמרי דיין על זכייתם בתואר "מצטיינים מחוזיים" מטעם שח"ק.

שח"ק (שירות חברתי קהילתי) הינה תכנית אשר מסייעת לסטודנטים עולים. תכנית שח"ק נתמכת ע"י המשרד לעלייה וקליטה.

סטודנטים מתכנית שח"ק מתנדבים לאורך השנה בתכניות הלל שונות ברחבי הארץ ומידיי שנה נבחרים מספר סטודנטים ממסגרות ההתנדבות השונות, סטודנטים אשר בולטים במסירותם ומחויבותם להתנדבות, לקבל תעודת הצטיינות המלווה בפרס.

הסטודנטים קיבלו את תעודות ההצטיינות בטקס שהתקיים במהלך חודש יוני בירושלים בנוכחות שר העלייה והקליטה זאב אלקין.

הכירו את המצטיינות והמצטיינים שלנו:


סטודנטית וקשישה
סלמווית טדסה מהלל בבינתחומי הרצליה, מצטיינת שח"ק ארצית, מתנדבת עם ניצולת השואה סוניה הורמן במסגרת תכנית "זכור וכבד"* של הלל ישראל המופעלת בשישה מרכזי הלל ברחבי הארץ ונתמכת ע"י ועידת התביעות. התכנית כוללת התנדבות עם ולמען ניצולי השואה תוך לימוד מעמיק בנושאי שואה וזהות. סלמווית הנה סטודנטית שנה ג' לפסיכולוגיה, משתתפת בתכנית רבין למנהיגות, עלתה לארץ ב- 1992 בהיותה בת 5. סלמווית מספרת: "אני מרגישה כי פרויקט זה תורם לי רבות בהעמקת הידע והזיכרון על אירועי השואה באופן נרחב ומזוויות שונות. המפגש השבועי עם סוניה הורמן, ניצולת שואה בת תשעים אפשר לי להכיר מקרוב אישה חזקה שעברה המון בחייה והזדמנות ייחודית לשמוע באופן אישי את הסיפור שלה ושל משפחתה. במפגשים אלה אני וסוניה מדברות המון, צוחקות ומשתפות אחת את השנייה בכל מידי דברים. סוניה תורמת לי המון מהידע והניסון שלה בחיים ואני מחכה בציפייה למפגשים איתה. אני שמחה שנפלה בחלקי הזכות להכיר אישה טובת לב, אופטימית, מקסימה ואינטליגנטית כמוה... אני מרגישה ברת מזל שאני שותפה ומעורבת בנושא שהוא כל כך חשוב ומשמעותי בשבילי. אני יודעת ובטוחה שכל אותם דברים שאני לומדת וגם אותן חוויות שאני חווה בהתנדבות זו משפיעות על מי שאני כאדם. אין לי ספק כי אמשיך לקחת חלק בתוכניות ופרויקטים שמטרתם להעמיק את תודעת השואה גם בהמשך."

אדוה ואליזה.אדוה מיר, מהלל באוניברסיטת בן גוריון, מצטיינת שח"ק ארצית, מתנדבת עם ניצולת השואה אליזה רוימי במסגרת תכנית "זכור וכבד" של הלל ישראל. אדוה הנה סטודנטית לסיעוד אשר עלתה מארה"ב (שיקאגו) עם משפחתה בהיותה בת 18. לאורך השנתיים האחרונות אדווה מלווה באהבה את אליזה. יחד, הן גם בישלו מתכון שנכלל, יחד עם סיפורה של אליזה וסיפורו של המתכון, בספר "טעם של פעם"**
אדוה מספרת: "בפעם הראשונה שפגשתי אותה ישבנו ודיברנו בערך שלוש שעות על כל החיים וכל מיני נושאים. עליזה היא בן אדם שנפתח מאוד מהר, וישר גורמת לך להרגיש בנוח ובאווירה נינוחה. מרוב שדיברנו לא הספקנו לעבוד על אנגלית, וקבענו להיפגש שבוע אחרי. כל פעם שאני באה אליה היא תמיד מכבדת אותי בעוגיות וקפה ומארחת אותי כמו משפחה. במהלך חיי עברתי ממדינה למדינה, ולצערי פחות יצא לי ליצור קשר עמוק עם סבתא שלי בישראל או בקנדה מכיוון שרוב חיי גרתי בארה"ב. באיזה שהוא מקום אליזה היא כמו סבתא שלישית בשבילי. למרות שאני אמורה לעזור לה אני מרגישה שהרבה פעמים דווקא היא מהווה עבורי מעין משפחה בב"ש ומלמדת אותי המון שיעורים לחיים"

תמונה של הסטודנט.ליאל מגנזי, מהלל באוניברסיטה העברית בירושלים, מצטיין שח"ק ארצי, מתנדב עם ניצול השואה ברוך יוסף במסגרת תכנית "זכור וכבד" של הלל ישראל. ליאל הנו סטודנט שנה ג' לביולוגיה ומדעי הסביבה באוניברסיטה העברית. נולד בנתניה וגדל במרילנד ארה"ב. ליאל סיים את לימודיו בבית הספר התיכון בארה"ב בהצטיינות ועלה לארץ כדי להתנדב בצבא. ליאל אוהב את הים ואף משמש כעוזר מחקר ​בתחום האצות.
ליאל משתף: "ההתנדבות פתחה לי אופקים והעניקה לי ידע במגוון נושאים שאני לא עוסק בהם ביום יום במסגרת לימודיי האקדמיים. כמו כן אני גם תורם ונותן במקומות שלא הייתי מגיע אליהם אילולא התוכנית. מהמפגשים עם ברוך יוסף למדתי סיפור של ניצול שחשוב לספר, אבל גם למדתי מה היא התרבות היוונית ומה היא הזקנה. החיים לא נפסקו ב-1945, חשוב לזכור ולספר את מה שהיה אבל גם לזכור שיש ניצולים שעדיין אתנו וצריכים את עזרתנו."

תמונה של הסטודנטית.דנה גולדשטיין מהלל באוניברסיטת תל אביב, מצטיינת שח"ק ארצית, מתנדבת עם שרה כהן, ניצולת שואה מרומניה, במסגרת תכנית "זכור וכבד" של הלל ישראל. דנה הנה סטודנטית שנה ג' לפסיכולוגיה וביולוגיה אשר עלתה לארץ מברזיל ב-2010.
דנה מספרת: "במסגרת ההתנדבות אני נפגשת פעם בשבוע עם גב' שרה כהן, אישה מדהימה שעברה את השואה ברומניה, ועלתה לארץ באמצע שנות ה-50. גברת כהן בת 90 ואין לה משפחה מאז שנפטרו בעלה ובנה. היא בודדה בארץ ותפקידי כמתנדבת הוא לארח לה חברה ולשמח אותה. אנחנו נפגשות פעם בשבוע אצלה בדירה, אוכלות ביחד, משחקות קלפים, ומדברות על הכל. 
במבט ראשון התפקיד הזה לא ניראה לי חשוב אבל במהלך הקשר שלי עם שרה למדתי שהדבר הגדול ביותר שיש לי לתת לה, זה הכבוד שמגיע לכל בן אדם מבוגר לקבל. בכל מפגש אפשר לראות כמה הבן האדם שיושב מולך משתנה ומתחיל להיפתח. פתאום השיחות עוברות להיות מלאות בצחוקים וסיפורי ילדות מתוקים, והקשיש שקודם היה נראה עצוב וסובל חוזר להיות שמח ומלא בחיים.
גם אני קיבלתי הרבה ממנה. כעולה חדשה אני מבינה ומתחברת לקושי של להיות לבד בארץ ולהתגעגע למשפחה. שרה מקבלת אותי כמו סבתא ונותנת לי את החום הביתי שהרבה פעמים חסר לי וככה אנחנו משלימות אחת את השנייה.
חוץ מהמפגשים שלי עם שרה, בתוכנית זכור וכבד אנו משתתפים בהרצאות ובהכשרה בנושא השואה עם מרצים על הנושא ומשתתפים באירועים גדולים יותר של התנדבות בבתי אבות, ומאז שהתחלתי את ההתנדבות זכיתי בחוויות מאוד מעניינות ומרגשות. ללא ספק אני מקבלת המון ואמשיך לתת מעצמי למטרה החשובה של לעזור, לכבד ולשמור על ניצולי השואה."

תמונה של הסטודנטית.גלי ניב מהלל בבינתחומי הרצליה, מצטיינת שח"ק מחוזית, מתנדבת עם ניצולת השואה פרומה גולדהכט במסגרת תכנית "זכור וכבד" של הלל ישראל. גלי הנה סטודנטית שנה ג' למנהל עסקים עם התמחות במימון. היא נולדה בארה"ב ועלתה לארץ לפני חמש שנים כדי לשרת בצה"ל. גלי שירתה כמדריכת כושר קרבי בחיל האוויר ומשפחתה עדין חיה בארה"ב. 
גלי מספרת: "התכנית מלמדת אותנו על נושאים מעניינים ושונים הקשורים לנושא השואה ואף מאפשרת לנו חווית התנדבות אישית באמצעות ביקור שבועי של ניצול או ניצולת שואה המצוותים לכל אחד ואחת מאיתנו בתחילת השנה. הניסיון שלי עם פרומה גולדהכט היה מדהים ומשנה חיים. התחלתי את ההתנדבות מאוד מהוססת. פחדתי שלא אדע מה לעשות ואיך לדבר עם אישה בת 80 שעברה כל כך הרבה. ואולם, במהירות, הבנתי שלאישה הזו יש כל- כך הרבה מה לומר, ללמד ולהסביר ובאמת אין לה עם מי לדבר. פרומה היא אישה מאוד אינטליגנטית ויש לה כל כך הרבה לומר וללמד. פיתחנו מערכת יחסים מאוד מיוחדת וקרובה ואנו חולקות זו עם זו כל מה שקורה בחיים שלנו. אנחנו כמו חברות, ואני אוהבת לדבר איתה ולבלות זמן עימה. כמו כן, פרומה מרגישה מאוד בנוח לדבר עליה ועל חווית ההישרדות שלה ושל בעלה ואני מוצאת את עצמי לומדת הרבה מסיפוריה. כמו כן, יש הרבה סרטים של בעלה בהם הוא מספר את סיפורו, אנו צופות בסרטים יחד ואני לומדת מכך המון.
גם ממפגשי הלימוד הקבוצתיים במסגרת התכנית למדתי הרבה. במהלך פגישת הקבוצה אני מסוקרנת ללא הרף על ידי הנושאים המעניינים בהם אנו דנים. כל הנושאים האלה הם שונים ממה שאי פעם למדנו בבתי ספר ובמסגרות חינוכיות אחרות.
בסך הכל החוויה שלי הייתה מאוד חיובית, ושינתה לתמיד את ההתייחסות שלי לנושא כולו ואת זווית הראייה שלי. למדתי להעריך את מי שאנחנו כמדינת לאום יהודית ואת החיים שלי בכללותם. "

תמונה של הסטודנטית.

תמרי אביגיל דיין מהלל באוניברסיטת בן גוריון, מצטיינת שח"ק מחוזית בגין התנדבותה במרכז
הקליטה"יעלים" במסגרת פרויקט "אחד העם"*** של הלל באוניברסיטת בן גוריון. הפרויקט משלב התנדבות עם עולים חדשים יחד עם מפגשי לימוד והעשרה לסטודנטים המשתתפים בנושאי עמיות והעם היהודי. תמרי הנה סטודנטית שנה ג' למשפטים במכללת ספיר. תמרי עלתה ארצה מקווקז עם משפחתה בהיותה בת שש, זאת מספר שנים לאחר עלייתו של סבה שעלה ארצה מטעמי ציונות. תמרי מספרת: "״מדהים לראות את הילדים במרכז קליטה, אשר באים מתרבויות כל כך שונות ולעיתים אף לא מדברים בעברית מצליחים לתקשר אחד עם השני ולהסתדר ללא דעות קדומות. לנו כמבוגרים יש הרבה מה ללמוד מאותם ילדים על קבלת השונה.״ תמונה של הסטודנטיתריצ'ל ג'ארט
מהלל באוניברסיטה העברית בירושלים, מצטיינת שח"ק מחוזית, סיימה השנה תואר בפילוסופיה ותקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית. היא עלתה לארץ מבוסטון לאחר התיכון ולמדה במדרשה ללימודי יהדות. לאחר מכן התנדבה במסגרת השרות הלאומי. רייצ׳ל מתחילה בקרוב עבודה חדשה בתחום ההיי-טק בתל אביב.
ריצ'ל מספרת: "אני מאמינה בחשיבות החיבור ליהדות במגוון דרכים. אין לאף קבוצה מונופול על מהי יהדות ואיך אפשר להיות יהודי, ולכן מוסדות פלורליסטים כמו הלל ירושלים הם כל כך חשובים בשבילי. דרך הלל ירושלים ראיתי איך אפשר להפוך את היהדות לרלוונטית ומעניינת לסטודנטים. יהדות היא לא רק ההלכה, אבל גם הלימוד, העשייה, וההפנמה. נחשפתי לתוכניות ופרויקטים של הלל וראיתי איך ישראליות ויהדות מופרדת בארץ, אבל איך גם אפשר לחבר ביניהם." 

 

* תכנית זכור וכבד נתמכת ע"י מענק מיוחד מועידת התביעות.

Logo

** "טעם של פעם" הנו פרויקט של סטודנטים במסגרת תכנית "פניקס" בהלל בן גוריון. תכנית "פניקס" הנה פרי יוזמה של קרן ג'נסיס ונתמכת על ידה.

*** תכנית אחד העם של הלל בן גוריון נתמכת ע"י הסוכנות היהודית.

הלל ישראל בע"מ חל"צ
מרכז הלל ישראל ע"ש אדגר ברונפמן ז"ל
בנין יוסף מאיירהוף
האוניברסיטה העברית בירושלים
הר הצופים, ירושלים, 91905


info@hillelisrael.org
972-2-588-3903

שיתוף אתר זה

Email this page.Google + share.facebook share.